Anoskopia – jak przebiega badanie odbytu?

Anoskopia jest rodzajem badania endoskopowego, przy użyciu krótkiego wziernika. Najczęściej jest uzupełnieniem badania proktologicznego i pozwala na obejrzenie dalszego odcinka kanału odbytu i odbytnicy. Zazwyczaj tego typu badanie wykorzystuje się do diagnozowania: hemoroidów, przetok okołoodbytowych, stanów zapalnych, szczelin odbytu, polipów odbytu, nowotworów. Badanie anoskopowe zazwyczaj poprzedzone jest badaniem per rectum.  Jeśli lekarz wyczuł podejrzaną zmianę w kanale odbytu,  konieczne jest dokładne obejrzenie. Co jeszcze należy wiedzieć o anoskopii?

 

 

Anoskopia – wskazania

 

Wskazaniem do przeprowadzenia anoskopii są m.in.:

  • hemoroidy,
  • stany zapalne śluzówki kanału odbytu,
  • uszkodzenia odbytu,
  • niektóre nowotwory,
  • zmiany patologiczne błony śluzowej odbytnicy.

 

 

 

 

Jak wygląda badanie anoskopowe odbytu?

 

Badanie trwa kilka minut. W tym czasie pacjent leży na boku, z kolanami zgiętymi i przyciągniętymi do klatki piersiowej lub w pozycji kolanowo-łokciowej. Lekarz wprowadza do odbytu badanego sztywny, jednorazowy wziernik anoskopu o długości 8-10 cm.

W trakcie badania lekarz wysuwa anoskop, obracając wziernik o 90 stopni, by dokładnie ocenić stan całego kanału odbytu. Czasem lekarz prosi, żeby pacjent rozluźniał i spinał mięśnie odbytu, w celu lepszej diagnostyki. W trakcie badania lekarz jednak nie tylko ocenia stan błony śluzowej, ale może także pobrać podejrzany wycinek do badania histopatologicznego.

Badanie wykonuje się bez znieczulenia, choć często stosowany jest miejscowo żel znieczulający z lidokainą, który na 10 minut przed badaniem wprowadza się do odbytu.

Wynik badania pacjent otrzymuje od razu po zakończeniu anoskopii. Jeśli lekarz uzna, że dolegliwości, z którymi zgłosił się pacjent, dotyczą dalszych odcinków jelita, może rozszerzyć diagnostykę. Kieruje wtedy chorego na inne badania proktologiczne, np. sigmoidoskopię, rektoskopię lub kolonoskopię.

 

 

 

Jak przygotować się do badania?

 

Anoskopia nie wymaga bardzo szczególnych przygotowań. Pacjent powinien zgłosić się na badanie po wypróżnieniu i z pustym pęcherzem. Często lekarz zaleca wykonanie w dniu badania wlewki doodbytniczej, np. Enema, Rectanal (do kupienia w aptece bez recepty) na 4-5 godzin przed badaniem. Dobrze jest, aby w dniu badania pacjent zjadł tylko lekkostrawny posiłek. 

Ważne jest przekazanie lekarzowi informacji o stanie zdrowia i zażywanych lekach. Istotne są zwłaszcza informacje na temat chorób zakaźnych, nosicielstwa HIV, WZW B, WZW C oraz alergii na środki znieczulające.

 

 

 

Czy anoskopia boli?

 

Pacjenci często obawiają się bólu podczas badania.  Generalnie nie jest ono bolesne, ale każdy ma inne odczucia i próg bólu. Dlatego właśnie przed zabiegiem może być stosowany miejscowo żel znieczulający z lidokainą.

 

 

 

Anoskopia –  przeciwwskazania

 

Anoskopia jest badaniem bezpiecznym. Nie u wszystkich pacjentów badanie anoskopowe może być jednak wykonane. Przeciwwskazaniami

do anoskopii mogą być:

  • niedawne operacje w obrębie odbytnicy lub odbytu,
  • anomalie w budowie anatomicznej odbytnicy i odbytu,
  • urazy okolicy odbytu,
  • choroba hemoroidalna III i IV stopnia z towarzyszącą jej zakrzepicą w guzkach hemoroidalnych,
  • osłabiony układ odpornościowy,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi (jeśli trzeba pobrać wycinek do badania).

 

 

Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy? Zapraszamy do umówienia konsultacji ze specjalistą w NIKAMED Centrum Zdrowia!

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda