- NIKAMED
Proktologia Warszawa
Proktologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się chorobami ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli Twoim zmartwieniem są hemoroidy lub zmagasz się z innymi problemami okolicy odbytu, jak np. szczelina odbytu czy torbiel włosowata – udaj się do specjalisty!
Doświadczony proktolog w NIKAMED Centrum Zdrowia przeprowadzi szczegółową diagnostykę (anoskopia, rektoskopia) oraz pomoże dobrać optymalną metodę leczenia dla Ciebie!
Jeśli zaobserwowałeś niepokojące zmiany w okolicy odbytu – nie można ich lekceważyć! Zaczerwienienie, pieczenie, krwawienie czy inne objawy powodujące dyskomfort mogą świadczyć o poważnych problemach. Celem konsultacji u proktologa jest zdiagnozowanie problemu oraz wybór odpowiedniej metody leczenia (włączenie farmakologii czy zalecenie zabiegu chirurgicznego).
Jeśli zastanawiasz się, czy kiedy do proktologa, pomocne mogą się okazać poniższe informacje na temat usług, które świadczymy w NIKAMED Centrum Zdrowia.
Metoda Barrona to małoinwazyjna i wysoko skuteczna metoda leczenia hemoroidów. Polega na zastosowaniu gumowych opasek, zakładanych na szyję guzka krwawniczego. Po kilku do kilkunastu dniach od zabiegu niedokrwiony guzek oddziela się od podstawy. Metoda ta, wykonywana również w NIKAMED, oceniana jest przez specjalistów jako skuteczna i przede wszystkim bezpieczna.
Szczelina odbytu to niewielkie rozdarcie lub pęknięcie w wyściółce odbytu lub w kanale odbytu. Pęknięcie w tkance powoduje silny ból i krwawienie podczas i po wypróżnieniu. Szczeliny odbytu występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, można zaobserwować je również u dzieci.
Leczenie szczeliny odbytu obejmuje zazwyczaj stosowanie środków zmiękczających stolec, maści stosowanych miejscowo oraz ciepłych kąpieli. W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny w celu usunięcia szczeliny.
Torbiel włosowa (inaczej: pilonidalna) to choroba zapalna skóry oraz tkanki podskórnej, rozwijająca się najczęściej w szparze międzypośladkowej lub nad pośladkami. Najczęstszym objawem torbieli jest guz w okolicy kości ogonowej, który wypełniony jest ropnym płynem (czasem sączącym się) oraz włosami. Niektórzy pacjenci odczuwają ból – chorobie towarzyszy podrażnienie skóry.
Istnieje kilka metod leczenia – np. za pomocą farmakologii (antybiotyki, leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne). Często konieczna jest również interwencja chirurga. Warto podkreślić, że operacja chirurgiczna bywa najskuteczniejszym sposobem na usunięcie problemu, dlatego warto udać się do specjalisty proktologa, aby zadbać o swój komfort i zdrowie.
ANOSKOPIA
Dokładając starań, aby przeprowadzać naszych Pacjentów szybko, skutecznie i bezpiecznie przez cały proces diagnostyczny, oferujemy różne metody diagnostyki.
Jedną z nich jest anoskopia. Polega ona na badaniu patologicznych zmian u Pacjenta w okolicy kanału odbytu. W tym celu do odbytu wprowadzania jest krótka rurka. Badanie wykrywa problemy, jak np. hemoroidy czy szczelinę odbytu. Wykonuje się je bez znieczulenia lub przy użyciu miejscowo działajacego żelu ze środkiem znieczulającym– badanie nie jest bolesne, choć niektórzy Pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort.
REKTOSKOPIA
Innym sposobem diagnostyki jest rektoskopia, czyli badanie endoskopowe jelita grubego.
Stosuje się je za pomocą sztywnego wziernika (tzw. rektoskopu), za pomocą którego możliwe jest pobranie materiału np. do badania histopatologicznego.
Rektoskopię przeprowadza się w celu oceny np. budowy odbytnicy czy błony śluzowej kanału odbytu. Rektoskopia jest całkowicie bezpieczna, a także nie jest bolesna dla Pacjentów.
Do badania warto się odpowiednio przygotować, np. stosując lekką dietę lekkostrawną. Lekarz może zalecić również zastosowanie tzw. wlewki doodbytniczej, która ułatwi badanie.
Dr n. med.
Jacek Waligóra
Chirurg | Flebolog | Proktolog