Anoskopia

Anoskopia to innowacyjna metoda badania, która umożliwia precyzyjną i bezpieczną ocenę dolnego odcinka jelita grubego. Dzięki temu można dokładnie zbadać odbytnicę i okoliczne tkanki. Pozwala to na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie wielu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że jest to bezbolesna procedura, która może być przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych. Sprawdź, kiedy warto wykonać anoskopię!

 

Anoskopia – wskazania i przeciwwskazania

 

Wskazaniem do przeprowadzenia anoskopii są m.in.:

  • hemoroidy,
  • uszkodzenia odbytu,
  • niektóre nowotwory,
  • stany zapalne śluzówki kanału odbytu,
  • zmiany patologiczne w błonie śluzowej odbytnicy.

Warto wiedzieć, że anoskopia jest badaniem bezpiecznym. Nie u wszystkich Pacjentów badanie anoskopowe może być jednak wykonane. Przeciwwskazaniami mogą być:

  • niedawno przebyte operacje w obrębie odbytnicy lub odbytu,
  • anomalie budowy anatomicznej odbytnicy i odbytu,
  • urazy w okolicy odbytu,
  • choroba hemoroidalna III i IV stopnia, z towarzyszącą jej zakrzepicą w guzkach hemoroidalnych,
  • osłabienie układu odpornościowego.

Jeśli trzeba pobrać wycinek do badania, przeciwwskazaniem mogą być również zaburzenia krzepnięcia krwi.

 

Jak wygląda badanie anoskopowe odbytu?

 

W trakcie badania lekarz wprowadza do odbytu Pacjenta sztywny, jednorazowy wziernik anoskopu o długości 8-10 cm. Czasem lekarz może poprosić, żeby Pacjent rozluźniał i spinał mięśnie odbytu, w celu lepszej diagnostyki. Podczas badania anoskopowego lekarz nie tylko ocenia stan błony śluzowej, ale może także pobrać podejrzany wycinek do badania histopatologicznego.
Badanie wykonuje się bez znieczulenia, choć często stosowany jest miejscowo żel z lidokainą, który na 10 minut przed badaniem wprowadza się do odbytu. Anoskopia trwa kilka minut, a więcej informacji o jej przebiegu uzyskasz z artykułu na naszym blogu.
Po przeprowadzeniu badania, specjalista opracowuje spersonalizowany plan leczenia, uwzględniający:

  • stopień zaawansowania problemu,
  • indywidualne potrzeby, sytuację i preferencje Pacjenta.

Plan może obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zabiegi chirurgiczne, w zależności od sytuacji.
Jeśli lekarz uzna, że dolegliwości, z którymi zgłosił się Pacjent, dotyczą dalszych odcinków jelita, może rozszerzyć diagnostykę. Kieruje wtedy chorego na inne badania proktologiczne, np. sigmoidoskopię, rektoskopię lub kolonoskopię.

 

Czy musisz przygotować się do badania anoskopowego?

 

Ważne jest, aby na badanie zgłosić się po wypróżnieniu i z pustym pęcherzem, po lekkostrawnym posiłku. Lekarz może zalecić wykonanie w dniu badania wlewki doodbytniczej, np. Enema, Rectanal (dostępne w aptece bez recepty). Wykonuje się ją na 4-5 godzin przed badaniem.
Uwaga! Przed badaniem przekaż lekarzowi wszystkie informacje o stanie zdrowia i zażywanych lekach. Istotne są zwłaszcza informacje na temat chorób zakaźnych, nosicielstwa HIV, WZW B, WZW C oraz alergii na środki znieczulające.

 

Anoskopia badanie Warszawa

 

W NIKAMED Centrum Zdrowia jesteśmy świadomi wrażliwości tego rodzaju schorzeń. Pacjentom gwarantujemy pełen komfort i dyskrecję. Każdy Pacjent traktowany jest z szacunkiem i zrozumieniem.
Zadbaj o swoje zdrowie. Skorzystaj z naszej oferty i powierz swoje zdrowie w ręce doświadczonych specjalistów. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na konsultację z proktologiem i rozpocząć skuteczne leczenie. U nas możesz czuć się bezpieczny i zaopiekowany.

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda