Czym jest tłuszczak? Rodzaje i usuwanie tłuszczaków

Tłuszczak to nic innego jak guz, który zbudowany jest z torebki łącznotkankowej. Nazwa pochodzi od tego, że jego środek wypełniony jest tłuszczem. Warto wiedzieć, że tłuszczaki są jedną z form nowotworu łagodnego tkanki podskórnej i narządów wewnętrznych. Niektóre z nich wymagają leczenia farmakologicznego lub interwencji chirurgicznej. Zobacz, jak leczone są tłuszczaki!

Tłuszczak – czym jest?

 

Choć diagnoza czasem może wydawać się niepokojąca, to warto wiedzieć, że tłuszczaki mają formę nowotworów łagodnych. Są one także najczęściej występującymi zmianami tkanek miękkich. Z uwagi na swój wygląd i kształt często stanowią przede wszystkim problem estetyczny. 

Należy podkreślić, że tłuszczak może pojawiać się i rosnąć powoli. W związku z tym przez długi czas Pacjent może nie być świadomy posiadania go. Niekiedy jednak rozmiar, do jakiego tłuszczak urośnie, będzie wymagać interwencji chirurga i usunięcia. 

Warto wiedzieć, że jest to zmiana, która często pojawia się po 40. roku życia. Zdecydowanie częściej tłuszczaki pojawiają się u mężczyzn. Należy pamiętać, że każda tego typu zmiana powinna być konsultowana z lekarzem.

Rodzaje tłuszczaków

 

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje tłuszczaków? Medycyna opisuje kilka wariantów, głównie z uwagi na ich budowę i obraz kliniczny. Wyróżnia się: 

  • angiolipoma (naczyniakotłuszczak) – zmiana, która posiada dużą ilość naczyń krwionośnych widocznych w obrazie mikroskopowym,
  • lipoma (tłuszczak) – to wyczuwalna pod palcami pojedyncza zmiana, 
  • myolipoma – rzadki guz adipocytowy, pojawia się w przestrzeni zaotrzewnowej,
  • tłuszczak wielopostaciowy – charakteryzuje się drobnymi naczyniami krwionośnymi oraz adiopocytami,
  • tłuszczak z komórek wrzecionowatych – pojawia się głównie u mężczyzn w wieku 50-70 lat, w okolicach karku,
  • lipoblastoma – diagnozowany u niemowląt i kilkulatków,
  • fibrolipoma (włókniakotłuszczak) – posiada widoczne wiązki dojrzałej tkanki włóknistej przechodzącej przez złogi tłuszczów. 

Usuwanie tłuszczaków

 

Jak przebiega usuwanie tłuszczaków? Warto wiedzieć, że tłuszczaki nie wymagają specjalistycznej terapii. Ważne jest, aby zmiany były regularnie kontrolowane przez lekarzy. 

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy guzek staje się coraz większy i na dodatek bolesny? Po konsultacji ze specjalistą może okazać się, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny, który będzie miał na celu usunięcie tłuszczaka lub włączenie farmakoterapii, której celem będzie usunięcie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z uciskiem na naczynia lub nerwy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, umów się na konsultację z chirurgiem w NIKAMED Centrum Zdrowia!

 

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda