Blizny to problem, z którym boryka się niemal każdy z nas. Tak często jak blizny pojawiają się na naszej skórze, tak samo często szukamy sposobów na ich usunięcie. Terapia blizn to metoda, której celem jest nie tylko zniwelowanie widoczności blizny, ale przede wszystkim do uelastycznienia tkanki bliznowatej do stopnia, w którym funkcjonalnie będzie przypominać skórę sprzed urazu.
Czym są blizny?
Nie jest tajemnicą, że blizna wpływa negatywnie na naszą samoocenę. Często zdarza się, że jej pojawienie się w widocznym miejscu na naszym ciele sprawia, że nie czujemy się dobrze w naszej skórze. Jednak warto przyglądnąć się temu, czym tak naprawdę są blizny.
Blizna to nic innego, jak tkanka łączna, która powstaje w wyniku uszkodzenia skóry. Na szczęście nie tworzy się ona przy każdej ranie. Blizny pojawiają się w tych miejscach, w których rany były głębokie. W tych sytuacjach niestety nie jest możliwe uniknięcie jej powstania. Jednak rozwój medycyny sprawił, że możliwe jest pozbycie się jej po czasie.
Blizny – jak dbać?
Musisz wiedzieć, że proces gojenia się rany może trwać długo i jest złożony. Nasz organizm po powstaniu rany dąży do odtworzenia ciągłości tkanek. Dzięki temu niemożliwe jest przedostanie się mikroorganizmów do Twojego organizmu.
Aby Twoja blizna była jak najmniej widoczna, musisz regularnie odkażać ranę i często zmieniać opatrunek. Pamiętaj, że o ranę musisz dbać do czasu, aż pozostanie ona sucha. Po zagojeniu rany możesz również sięgnąć po specjalne maści i kremy, które zmniejszą widoczność blizny.
Blizny – jak leczyć?
Jeśli po ranie pozostała widoczna blizna, której chcesz się skutecznie pozbyć, musisz skonsultować się ze specjalistą. Być może konieczne okaże się odbycie operacji lub zabiegu, których celem będzie całkowite usunięcie blizny. Zabieg chirurgiczny pozwoli zarówno zmniejszyć rozmiar i zmienić kształt, ale niekiedy nawet całkowicie usunąć bliznę. Operacyjne formy leczenia blizn umożliwiają m.in. wykonanie przeszczepu skóry czy specjalistycznym rozciąganiu skóry za pomocą odpowiednich narzędzi i środków.
Terapia blizn
Terapia blizn skupia się na poprawie mobilności i wyglądu blizn. Terapię można zacząć już przy założonych szwach, aby wspomóc procesy gojenia. Podczas terapii stosowane są techniki takie jak np.:
- rolowanie,
- masaż,
- suche igłowanie,
- bańki próżniowe,
- terapie narzędziowe,
- kinesiotaping.
Sprawiają one, że blizna staje się miękka i elastyczna. Dzięki temu jest mniej widoczna na skórze.
Oddając się w ręce specjalistów, zyskujesz pewność, że poprawa wyglądu skóry jest na wyciągnięcie ręki. Lekarz może zaproponować Ci kilka rozwiązań, w zależności od Twojej indywidualnej sytuacji. Pamiętaj, że terapia blizn powinna odbywać się pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego.