Depresja – przyczyny, objawy. Jak sobie z nią radzić?

Depresja to choroba, która tkwi w cieniu naszego społeczeństwa od wieków. Jednak dzięki postępom w medycynie i psychiatrii, coraz więcej światła pada na tę „tajemniczą” i złożoną dolegliwość. W tym artykule zapraszam na podróż przez historię depresji, jej objawy, leczenie oraz odkrycie, że pomimo ciemności, zawsze istnieje promień nadziei.

 

 

Depresja – rys historyczny

 

 

Depresja towarzyszy ludzkości od starożytności. Już w starożytnym Egipcie zauważono objawy, które przypominały dzisiejszą depresję. Hipokrates wprowadził termin „melancholia” pod którym kryły się okresowe zmiany nastroju, temperamentu i stany chorobowe. W średniowieczu uważano, że to „opętanie” lub „złe duchy” odpowiadają za te cierpienia. Dopiero w XIX wieku, znane postaci jak Emil Kraepelin i Sigmund Freud przyczyniły się do bardziej naukowego podejścia do problemu depresji.

Kraepelin, niemiecki psychiatra, wprowadził pojęcie „maniakalno-depresyjnego” zaburzenia, otwierając nową erę w zrozumieniu choroby. Freud, ojciec psychoanalizy, skoncentrował się na psychodynamicznych aspektach depresji. Ich badania i wkład w dziedzinę psychiatrii były przełomowe i pomogły w zrozumieniu natury depresji.

 

 

Objawy depresji

 

Depresja to znacznie więcej niż tylko „smutny nastrój.” Jej objawy obejmują poczucie beznadziejności, utratę zainteresowań, zaburzenia apetytu, snu, zmęczenie, oraz myśli samobójcze. Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja to choroba, a nie kaprys. Należy zaznaczyć, że u każdego, przebieg choroby może być inny i mieć charakter indywidualny. Czasami, objawem choroby mogą zaburzenia somatyczne, bóle głowy, silne napięcie mięśni karku czy zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dlatego, bardzo ważne jest, aby to specjalista, lekarz psychiatra, zdiagnozował chorobę.

 

 

Depresja – leczenie i nadzieja

 

Dobrą wiadomością jest to, że depresję się leczy. Leczenie może obejmować psychoterapię, terapie farmakologiczną, ale także zmiany w stylu życia, wsparcie rodziny i przyjaciół. Niezależnie od metody leczenia, ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje światełko na końcu tunelu. Najważniejsze jest, aby to sam pacjent znalazł w sobie tyle siły aby chcieć współpracować z lekarzem czy terapeutą.

 

 

Podłoże depresji

 

Podłoże depresji jest bardzo złożone. Czynniki takie jak: uwarunkowania genetyczne, „chemia mózgu”, stres czy traumy z przeszłości mogą przyczyniać się do jej rozwoju. Istnieją również czynniki psychologiczne, takie jak: sposób myślenia, tzw. czarnowidztwo, postrzeganie tylko negatywnych stron życia, brak pewności siebie, wygórowane wymagania, konflikty.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam w swojej walce z depresją. Istnieją organizacje, specjaliści i grupy wsparcia gotowe pomóc.

 

Jak sobie radzić z depresją? 

 

Poznaj kilka zasad, które są niezwykle istotne w poprawie samopoczucia.

  1. Work-life balance czyli zdrowa równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym. 
  2. Sen. Zdrowy, nieprzerywany sen powinien trwać u osób dorosłych 7-8 godzin. Deprywacja snu prowadzi do pogorszenia samopoczucia, spadku nastroju i mniejszej produktywności a to przekłada się na poczucie bezsilności, beznadziejności lub inaczej małej sprawczości.
  3. Aktywność fizyczna. Regularny, umiarkowany ruch, najlepiej na świeżym powietrzu nie tylko zwiększa produkcję endorfin ale także wpływa na jakość snu. 
  4. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, bogata w nienasycone tłuszcze roślinne, białko i niewielką ilość węglowodanów.
  5. Codzienne, drobne rytuały, które sprawiają, że zapominamy o trudniejszych momentach: aromatyczna kąpiel, filiżanka ulubionej kawy, kilka minut relaksującej muzyki, spotkanie z przyjaciółmi czy czytanie książek. Każdy musi znaleźć swoją przyjemność.
  6. Umiejętność radzenia sobie ze stresem w sposób bezpieczny i kontrolowany.

 

 

Chociaż depresja jest wyjątkowo trudnym wyzwaniem, zrozumienie jej, akceptacja takiego stanu, poszukiwanie wsparcia i leczenie może przynieść dużą poprawę. Nie bój się sięgnąć po pomoc, bo każdy krok naprzód jest krokiem w kierunku zdrowia i szczęścia.

Jeśli potrzebujesz wsparcia specjalisty – psychiatry, zadzwoń i umów się na rozmowę. Od tego zależy Twój dobrostan psychiczny i fizyczny.

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda