Elektrokoagulacja – czym jest i kiedy warto skorzystać?

Szukasz zabiegu, dzięki któremu możliwe będzie usunięcie brodawek wirusowych, włókniaków czy zamknięcie naczynek krwionośnych. Jest nim elektrokoagulacja. Za pomocą prądu elektrycznego o niskim napięciu i jednocześnie dużej częstotliwości możliwa jest m.in. elektrokoagulacja brodawki czy elektrokoagulacja włókniaka. Sprawdź, na czym dokładnie polega ten zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować!

 

Czym jest elektrokoagulacja?

 

Elektrokoagulacja to zabieg przede wszystkim małoinwazyjny i bezpieczny. Można go wykonywać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Warto jednak wiedzieć, że skala bólu czy odczuwany dyskomfort będą inne u każdego z nas. Z tego właśnie powodu elektrokoagulacja robiona jest czasami w znieczuleniu miejscowym. Wykonanie zabiegu nie zawsze jest podyktowane pobudkami jedynie estetycznymi, ale również zdrowotnymi.

Elektrokoagulacja RF zwana także diatermią chirurgiczną lub termolizą, to zabieg polegający na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości. W zależności od wielkości i kształtu zmiany poddanej zabiegowi, lekarz wykorzystuje sterylne elektrody w różnych rozmiarach i kształtach. Za pomocą impulsów prądu wytwarzających bardzo wysoką temperaturę ( nawet do 200 stopni Celsjusza) następuje termoliza i „odcięcie” np. włókniaka czy brodawki.

Zabieg elektrokoagulacji stosuje się również do usuwania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Dochodzi wówczas do kontrolowanej denaturacji białka. Ściany naczyń krwionośnych zostają zniszczone a następnie eliminowane z organizmu.

Ile trwa zabieg?

 

 

Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od umiejscowienia i wielkości zmiany. Po zakończeniu powstaje niewielka powierzchniowa rana, zazwyczaj nie wymagająca zakładania szwów. 

 

Wskazania i przeciwwskazania

 

Zabieg wykonuje się najczęściej z powodu:

  • brodawek wirusowych i łojotokowych, 
  • włókniaków, 
  • kaszaków, 
  • prosaków, 
  • torbieli łojowych
  • rozszerzone naczynka krwionośne;

Przeciwwskazaniami do zabiegu są natomiast m.in.: 

  • wszczepiony rozrusznik serca, 
  • zdiagnozowane zaburzenia układu krążenia lub zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wykonanie zabiegu peelingu mechanicznego co najmniej 2 tygodnie wcześniej.

 

Elektrokoagulacja – zalety

 

Elektrokoagulacja to zabieg, który niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na usunięcie wielu zmian skórnych w krótkim czasie. Po drugie, już po pierwszym razie przynosi efekty. Obrzęk pozabiegowy nie trwa długo – już w kilka dni po zabiegu skóra nabiera kolorytu i staje się gładka.

 

Przebieg zabiegu i zalecenia pozabiegowe

 

W czasie zabiegu do zmienionej tkanki ( np. włókniaka, prosaka czy brodawki ) przykładana jest końcówka ( elektroda) . W celu zapewnienia komfortu pacjentowi, lekarz podaje niewielką ilość środka znieczulającego. W tym momencie możesz poczuć delikatne ciepło.
Bezpośrednio po zabiegu na Twojej skórze mogą pojawić się zaczerwienienie i obrzęk. Ponadto miejsce, które było poddawane zabiegowi, może być nieznacznie bolesne. Pamiętaj jednak, że te nieprzyjemne skutki mogą utrzymywać się jedynie przez kilkadziesiąt minut. Oczywiście warto stosować miejscowe środki przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Oprócz tego skórę należy chronić przez co najmniej 3 tygodnie przed promieniami UV.
Interesuje Cię elektrokoagulacja brodawki czy elektrokoagulacja włókniaka? Chcesz pozbyć się niepożądanych zmian i rozszerzonych naczynek na Twoim ciele? Zapraszamy do kontaktu!

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda