Jak zapobiegać hemoroidom? Hemoroidy a styl życia

Siedzący tryb życia, stres, mała aktywność fizyczna czy zbyt mała ilość płynów mogą powodować hemoroidy. Profilaktyka tego problemu jest kluczowa! Dowiedz się, jak styl życia wpływa na hemoroidy oraz sprawdź, jak radzić sobie z pierwszymi objawami.

Hemoroidy – profilaktyka 

 

Jednym z najczęściej pojawiających się objawów tego problemu są ból, pieczenie, a niekiedy nawet krwawienie z okolic odbytu. Jak zadbać o swoje zdrowie i profilaktykę tej przypadłości?

Bardzo często na hemoroidy wpływa czynnik genetyczny. Oprócz tego istotny wpływ ma także tryb życia, a dokładniej – siedząca praca, mała aktywność fizyczna i nieprawidłowa dieta. 

Warto zdać sobie sprawę z tego, że duże zagrożenie powstawania hemoroidów niesie ze sobą pozycja siedząca, w której spędzamy większość naszego dnia. Dlaczego? Pozycja siedząca zwiększa ciśnienie krwi w okolicach odbytu. To z kolei prowadzi do powiększania się guzków krwawniczych.

Dlatego właśnie warto unikać takich zachowań i w miarę możliwości regularnie dbać o ilość aktywności fizycznej w trakcie dnia. To pozwoli pobudzić krążenie krwi i tym samym zapobiega zastojowi krwi w żyłach i obrzękom. 

Bardzo ważna jest także higiena miejsc intymnych. Podczas wizyty w toalecie dobrze jest również nie napinać silnie mięśni odbytu, ponieważ może to powodować wzrost ciśnienia w naczyniach i ich rozciąganie. Nie należy również wstrzymywać wypróżnienia oraz unikać długiego siedzenia w WC.

Dieta przy hemoroidach

 

Warto zadbać także o odpowiednią dietę. Dieta na hemoroidy powinna zawierać odpowiednią ilość błonnika. Warto zatem każdego dnia wybierać produkty takie jak m.in.: 

  • warzywa, 
  • owoce, 
  • pieczywo pełnoziarniste. 

Dieta przy hemoroidach powinna też ograniczać produkty, które negatywnie wpływają na perystaltykę jelit. Warto wykluczyć (lub ograniczyć) w miarę możliwości:

  • kaszę manną, 
  • banany, 
  • jasne pieczywo, 
  • biały ryż,
  • ostre przyprawy, które sprzyjają przekrwieniu narządów miednicy małej.

Hemoroidy a alkohol i inne używki

 

Zastanawiasz się, jaki związek mają hemoroidy a alkohol? Alkohol, podobnie jak inne używki (tj. herbata czy kawa), a także ostre przyprawy negatywnie wpływają na kondycję przewodu pokarmowego i mogą powodować przekrwienia narządów. Bezwzględnie również nie można palić tytoniu.

Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj też nasz artykuł: Hemoroidy – kiedy do proktologa?

Podsumowanie

 

Nieprawidłowa dieta może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie. Najczęściej decyzja o wizycie u lekarza zostaje podjęta wtedy, gdy pojawia się krwawienie z odbytu. W zaawansowanych stadiach towarzyszy temu często silny ból i wysuwanie się guzków krwawniczych na zewnątrz. Odpowiednia dieta, profilaktyka i troska o prawidłową higienę może być cennym działaniem, które przyczyni się do ograniczenia ryzyka powstania hemoroidów. 

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda