Miniflebektomia żylaków – przebieg i zalety

Żylaki kończyn dolnych to problem, z którym zmaga się ponad połowa populacji, częściej jednak dotyczy to kobiet. Należy pamiętać, że nie jest to tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Świadczy on o nieprawidłowym działaniu naszych żył. Jak powstają żylaki i kiedy warto skorzystać z zabiegu, jakim jest miniflebektomia? 

Jak powstają żylaki?

 

Powodem powstawania żylaków jest nieprawidłowe działanie zastawek żylnych. Wskutek tego krew cofa się i zalega w naczyniach, następuje wzrost ciśnienia, co skutkuje  poszerzeniem żył. Widoczne jest to wówczas jako pogrubione, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych. 

Rozwojowi żylaków sprzyjają głownie:

  • czynniki genetyczne, 
  • siedzący tryb życia, 
  • nadwaga, 
  • brak aktywności fizycznej, 
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, 
  • ciąża, 
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.

Istnieją różne metody leczenia żylaków, od farmakologicznych, poprzez małoinwazyjnej zabiegi, jak np. skleroterapia, kompresjoterapia, laserowe zamykanie – aż po zabiegi operacyjne. Jedną z bardzo skutecznych, małoinwazyjnych metod leczenia żylaków jest miniflebektomia.

Co jest miniflebektomia żylaków?

 

Miniflebektomia żylaków – nazywana również szydełkowaniem żył – polega na mechanicznym usunięciu zmienionych chorobowo fragmentów żył. Lekarz wykonuje mikro nacięcia skóry. Następnie, za pomocą specjalnych narzędzi wyciąga chorą żyłę, podwiązuje ją, po czym wycina zmieniony fragment. 

Zabieg trwa od 20 do 40 minut. Często nacięcia są tak małe, że nie wymagają zakładania szwów. Następnie zakładana jest opaska uciskowa lub specjalne pończochy, które należy nosić 2 do 4 tygodni. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym.

Zalety miniflebektomii

 

Główną zaletą tego zabiegu jest natychmiastowy powrót pacjenta do codziennej aktywności. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, blizny są znacznie mniejsze niż po klasycznej operacji. Miniflebektomia jest doskonałym uzupełnieniem innych metod, jak skleroterapia lub zabiegi laserowego usuwania żylaków.

Zalecenia po zabiegu 

 

W celu zwiększenia skuteczności zabiegu i uniknięcia ewentualnych powikłań warto zastosować kilka zaleceń.

  1. Należy unikać pozostawania dłuższy czas w jednej pozycji, zalecane są spacery.
  2. Przez ok. 3 tygodnie stosuje się kompresoterapię pończochami o II stopniu ucisku.
  3. Należy unikać gorących kąpieli, solarium i kąpieli słonecznych.

Warto pamiętać, że nieleczone zmiany żył powierzchownych z czasem mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do zapalenia żył głębokich. Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na zabieg miniflebektomii!

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda