Terapia wisceralna (trzewna)
Terapia wisceralna koncentruje się przede wszystkim na kompleksowych powiązaniach między układem mięśniowo-szkieletowym a narządami wewnętrznymi. W ramach tej terapii fizjoterapeuta zajmuje się manipulacją narządami wewnętrznymi jamy brzusznej, mając możliwość identyfikacji oraz natychmiastowego złagodzenia napięć w obszarze narządów układu pokarmowego, w tym między innymi:
- wątrobie,
- trzustce,
- jelitach.
Terapia wisceralna (trzewna) to forma manualnej terapii skoncentrowanej na narządach wewnętrznych (trzewiach) i ich otaczających strukturach. Celem tej terapii jest poprawienie funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz przywrócenie ich ruchomości i elastyczności w odniesieniu do innych struktur w organizmie, takich jak mięśnie, kości, powięzi i stawy.
Oto główne aspekty i cele terapii wisceralnej:
- Ocena ruchomości narządów: Terapeuta ocenia ruchomość i położenie narządów wewnętrznych w celu zidentyfikowania wszelkich dysfunkcji.
- Techniki manualne: Używając delikatnych technik manualnych, terapeuta stara się uwolnić napięcia i ograniczenia w obrębie narządów i ich otaczających struktur.
- Poprawa krążenia: Terapia ma na celu poprawę krążenia krwi i limfy w obrębie narządów, co może przyspieszyć proces gojenia i regeneracji.
- Uwolnienie napięć: Stres, chirurgia, urazy, infekcje lub chroniczne stany zapalne mogą prowadzić do napięć i zrostów w obrębie narządów wewnętrznych. Terapia wisceralna dąży do uwolnienia tych napięć i przywrócenia normalnej ruchomości narządów.
- Integracja z innymi metodami terapii: Terapia wisceralna często jest używana w połączeniu z innymi formami terapii, takimi jak osteopatia, fizjoterapia czy masaż.
- Edukacja pacjenta: Często wchodzi w zakres terapii wisceralnej, ucząc pacjentów, jak dbać o swoje narządy wewnętrzne, jak rozpoznawać symptomy dysfunkcji i jak stosować proste techniki samopomocy w domu.
Osoby, które mogą skorzystać z terapii wisceralnej, to między innymi te z:
- zaburzeniami trawienia,
- zespołem jelita nadwrażliwego,
- bólami w okolicy miednicy,
- zaburzeniami oddychania,
- zrostami po operacjach.
Jak przebiega wizyta? Jak się przygotować?
Specjaliści w NikaMed Centrum Zdrowia podejmują wszelkie starania, aby metody fizjoterapii były zawsze dobrane indywidualnie do potrzeb Pacjenta. Przy pierwszej wizycie przeprowadzany jest dokładny wywiad w celu dokładnego zrozumienia ewentualnych chorób i stanu zdrowia. Dlatego warto przygotować się wcześniej. Jeśli masz, weź ze sobą zdjęcia rentgenowskie oraz aktualne wyniki badań. Dzięki temu specjaliści będą mieli pełen obraz Twojej sytuacji i będą w stanie dostosować plan fizjoterapii do Twoich potrzeb.
Wszystkie zabiegi i terapie przeprowadzane są przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Zapraszamy do kontaktu, celem umówienia spotkania!


Mgr Przemysław Kozłowski


Mgr Jonasz Siwek
Konsultacja + zabieg 200 zł