Wlewki dopęcherzowe – skuteczny sposób na prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego to stan, który może znacząco obniżyć jakość życia pacjentów. Na szczęście, medycyna nieustannie poszukuje nowych, skutecznych rozwiązań. Jednym z nich są wlewki dopęcherzowe, które stanowią przełom w terapii schorzeń pęcherza. W artykule przybliżymy tę metodę z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny w leczeniu i ochronie nabłonka (urotelium) pęcherza moczowego.

Dlaczego ochrona urotelium jest tak ważna?

 

Urotelium to nabłonek wyściełajacy powierzchnię błony śluzowej pęcherza moczowego. Pokryte ono jest hydrofilową warstwą składającą się z glikozaminoglikanów, tzw. warstwa GAG. Spełnia ona niezwykle ważną rolę, oddzielając wrażliwe komórki urotelium od obecnych w moczu substancji drażniących ( mocznika, jonów potasu, metabolitów leków) oraz ewentualnych bakterii. Uszkodzenie warstwy GAG pozwala substancjom zawartym w moczu, np. toksynom na wniknięcie w obręb ściany pęcherza, co może spowodować stan zapalny i związane z nim dolegliwości.

Co to są wlewki dopęcherzowe?

 

Wlewki dopęcherzowe to nowoczesna metoda leczenia, która polega na aplikacji specjalnie przygotowanego roztworu bezpośrednio do pęcherza moczowego. Celem terapii jest odbudowa warstwy GAG (glikozoaminoglikanów), która chroni ściany pęcherza przed szkodliwymi substancjami. Roztwór, używany podczas tej procedury, zawiera kwas hialuronowy i siarczan chondroityny. Kwas hialuronowy chroni błonę śluzową pęcherza a siarczan chondroityny wiąże się silnie z uszkodzonym nabłonkiem, przywracając szczelność barierze ochronnej.  Obie substancje spowalniają procesy prowadzące do degeneracji nabłonka pęcherza moczowego i aktywują tworzenie nowej warstwy GAG.

Uszkodzenie warstwy GAG może powodować :

 

 • Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu
 • Naglące parcia 
 • Częstsze mikcje (oddawanie moczu), także w nocy (nykturia)
 • Mimowolne oddawanie moczu
 • Ucisk i ból w obrębie pęcherza moczowego
 • Nawracające zapalenie pęcherza
 • Krwinkomocz lub krwiomocz

Wskazania do stosowania wlewek dopęcherzowych

 

Wlewki dopęcherzowe zalecane są w leczeniu:

 • Nawracających zakażeń układu moczowego (ZUM),
 • Zespołu bolesnego pęcherza (ZBP),
 • Śródmiąższowego zapalenia pęcherza (IC),
 • Popromiennego zapalenia pęcherza.

Jak przygotować się do podania wlewu?

 

 • Przed pierwszym podaniem pacjent musi wykonać posiew moczu.
 • Dzień przed – należy ograniczyć spożywanie płynów w godzinach popołudniowych i wieczornych. 
 • W dniu wlewu – nie spożywać płynów, przed zabiegiem należy oddać mocz, w pełni opróżniając pęcherz moczowy. 

 

Jak przebiega zabieg?

 

Procedura podania wlewki jest stosunkowo prosta i bezbolesna. Przed zabiegiem pacjent powinien ograniczyć przyjmowanie płynów i opróżnić pęcherz. Urolog dezynfekuje i znieczula ujście cewki moczowej, po czym wprowadza cienki cewnik, przez który podawany jest roztwór. Po zakończeniu, cewnik jest usuwany, a pacjent powinien utrzymać wlewkę  w pęcherzu jak najdłużej, minimalnie przez 30 minut.

Zalecany schemat leczenia

 

Optymalne rezultaty osiąga się stosując:

 • Jedną dawkę na tydzień w pierwszym miesiącu,
 • Jedną dawkę co dwa tygodnie w drugim miesiącu,
 • Jedną dawkę na miesiąc w kolejnych miesiącach do ustąpienia objawów.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo wlewek dopęcherzowych

 

Terapia wlewkami dopęcherzowymi jest uznawana za bezpieczną z minimalnym ryzykiem powikłań. Możliwe skutki uboczne, takie jak krwiomocz czy dyskomfort, są zazwyczaj łagodne i przemijające.

 

Wlewki dopęcherzowe oferują nadzieję wielu pacjentom zmagającym się z przewlekłym zapaleniem pęcherza moczowego i innymi schorzeniami. Dzięki unikalnemu połączeniu kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny, ta terapia staje się kluczowym elementem w leczeniu i odbudowie uszkodzonej śluzówki pęcherza. Jeśli cierpisz na jedno z wymienionych schorzeń, skonsultuj się z urologiem, aby dowiedzieć się, czy ta metoda leczenia jest odpowiednia dla Ciebie.

Pamiętaj, zdrowie twojego pęcherza moczowego jest ważne dla całego organizmu. Nie ignoruj objawów i szukaj skutecznych metod leczenia, które mogą znacząco poprawić twoje samopoczucie i jakość życia.

Umów się na wizytę

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda