Czym jest wideodermatoskopia?

Diagnostyka znamion barwnikowych i profilaktyka czerniaka (złośliwego nowotworu skóry) stanowi duże wyzwanie, a jednocześnie jest konieczna do wczesnego wykrycia chorób. W tym celu warto wykorzystywać skuteczne i sprawdzone metody. Jedną z nich jest wideodermatoskopia. Jest to badanie, które umożliwia obejrzenie zmian na ekranie komputera i uzyskanie większego ich przybliżenia. Badanie daje także możliwość nagrywania obrazów zmian i porównywania ich wyglądu podczas kolejnego badania.

Wideodermatoskopia (videodermatoskopia) – co to jest?

 

 

Wideodermatoskopia (znana również pod nazwą videodermatoskopia) to badanie, które umożliwia dokładną i specjalistyczną analizę znamion na ciele. Podczas badania wykorzystywane jest profesjonalne oprogramowanie, które daje możliwość porównywanie wyglądu kilku czy kilkunastu zmian w trakcie danego badania przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości obrazu. Wykonana analiza umożliwia wstępną klasyfikację na łagodne i złośliwe zmiany skórne.

Jest to badanie w pełni nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Wideodermatoskopia umożliwia ocenę różnego pochodzenia zmian skórnych. 

Wideodermatoskopia a dermatoskopia

 

 

Badanie wideodermatoskopowe  jest badaniem podobnym do dermatoskopii. W przypadku tego drugiego analiza zmian skórnych jest wykonywana za pomocą specjalistycznej lupy, które zapewnia powiększenie jedynie 10-krotne. Z kolei w przypadku  wideodermatoskopii analiza zamian skórnych wykonywana jest przy wykorzystaniu dużego powiększenia, 50- a nawet 100-krotnego i cyfrowej analizy komputerowej. Możliwa jest również obserwacja dynamiki zmian poprzez archiwizację zdjęć i  późniejszego ich porównania.

Jak przebiega badanie?

 

 

Zarówno wideodermatoskopia, jak i dermatoskopia  są metodami bezinwazyjnymi. Poprzedzone są zawsze dokładnym, pogłębionym wywiadem medycznym. Do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Podczas analizy zmian skórnych lekarz specjalista przykłada do skóry kamerę, która przekazuje obraz do komputera. Kolejnym krokiem jest  dokładna analiza zmiany i zapis obrazu w formie elektronicznej.

Wideodermatoskopia – dla kogo?

 

 

Kto powinien skorzystać z tej metody? Przede wszystkim osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka czerniaka skóry lub takie, które zauważają u siebie wiele zmian skórnych. Jasna karnacja lub nowotwory skóry w rodzinie również mogą być podstawą do wykonania badania. 

Badanie wideodermatoskopowe  jest dedykowane także osobom, które często korzystają z solarium lub opalają się oraz mają skłonności do oparzeń słonecznych lub chorują na choroby skóry. Jeśli zauważasz u siebie zmianę skórną, która:

  • ma nieregularne brzegi, 
  • swędzi, 
  • łuszczy się, 
  • krwawi, 
  • ma niejednolity kolor, 
  • pojawiła się szybko i szybko rośnie, 

to koniecznie umów się na konsultację ze specjalistą!

 

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda