Czerniak złośliwy – objawy i leczenie

Czerniak stanowi od 5  do 7% wszystkich nowotworów skóry. Tylko w Polsce w roku 2018 zanotowano 1962 przypadki zachorowań u kobiet oraz 1736 nowych zachorowań u mężczyzn. Jak podkreślają eksperci, poziom zachorowalności na raka skóry wzrasta rocznie o 10%. Czerniak  to nowotwór złośliwy, który pojawia się w obrębie skóry i błon śluzowych. Warto podkreślić, że nie każdy pieprzyk to czerniak złośliwy, a nie każdy nowotwór skóry to czerniak. Co warto o nim jeszcze wiedzieć?

Czerniak – jak rozpoznać?

 

 

Cechą charakterystyczną czerniaka jest jego specyficzny wygląd. To na jego podstawie oraz odpowiedniego wywiadu lekarskiego i badań możliwe jest postawienie diagnozy. Zatem, jak wygląda czerniak? Jakie są jego cechy charakterystyczne? 

Przede wszystkim warto mieć pod uwagą znamiona na naszym ciele. Co nie oznacza, że pod nadzorem lekarskim powinien być każdy pieprzyk czy znamię. Jednak jeśli jest coś niepokojącego w tych zmianach, warto je zbadać. Zmiana, która może budzić wątpliwość i niepokój:

  • ma nieregularny, asymetryczny kształt,
  • jej wielkość to > 6 mm, 
  • ma nierówne brzegi i nieregularne barwy, tj. ciemniejsze i jaśniejsze obszary w obrębie jednego znamienia.

Taka zmiana może swędzieć, a także zmieniać grubość i powierzchnię. Wczesny czerniak to najczęściej płaskie, nieregularne i wielobarwne zmiany. Z kolei im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym zmiany mogą przybierać inne kształty, np. stają się wypukłe, czasami nawet owrzodziałe. 

Czerniak – objawy 

 

 

Jakie objawy czerniaka można wymienić? Do diagnozy  nowotworu skóry należy zbadać i obserwować wszelkie niepokojące objawy, które dotyczą głównie stref barwnikowych. Zmiany, które są wynikiem choroby, wcale nie muszą być ciemne. Mogą przybierać one barwę czarną, niebieską, siną. Jeśli zauważasz na swojej skórze zmiany, które:

  • zmieniają barwę lub kształt, 
  • powiększają się, 
  • swędzą,
  • zdarza się, że krwawią,
  • powodują zaczernienie wokół znamienia,

to jak najszybciej powinieneś udać się na konsultację lekarską, aby te zmiany zostały zbadane przez specjalistę. 

Czerniak złośliwy – leczenie 

 

 

Postawienie diagnozy nowotworu skóry wymaga dokładnych i specjalistycznych badań. Najczęściej do potwierdzenia czerniaka wykonywana jest biopsja. Pierwszą formą leczenia po diagnozie jest radykalne usunięcie zmiany z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Ostateczną diagnozę można postawić dopiero po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego. Im wcześniej wykryty i wycięty czerniak, tym większa szansa na wyleczenie. Forma leczenia zmienia się, gdy mamy do czynienia z zaawansowanym czerniakiem z przerzutami. Wtedy oprócz wycięcia zmian, stosuje się immunoterapię, chemioterapię czy leczenie kierowane molekularnie. 

 

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda