Echo serca (USG serca)
Echo serca (badanie USG serca) jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w kardiologii. Pozwala ocenić strukturę, funkcję i krążenie krwi w sercu oraz dużych naczyniach. Jest to bezpieczne, nieinwazyjne badanie do którego nie ma przeciwskazań, i które może być wykonywane wielokrotnie. Sprawdź, jak wygląda badanie i kiedy warto umówić się na wizytę w NIKAMED Centrum Zdrowia?
Echo serca – kiedy do lekarza?
Objawy, które wymagają konsultacji kardiologa i wykonania USG serca to przede wszystkim:
- bóle w klatce piersiowej promieniujący do ramion i szyi, często połączone z uczuciem duszności,
- duszność spoczynkowa,
- kołatanie serca,
- omdlenia,
- zmęczenie nawet przy najmniejszym wysiłku,
- obrzęki kostek,
- sinica skóry, warg, paznokci.
Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy, niezwłocznie należy udać się do kardiologa. Wczesne wykrycie nieprawidłowości serca, odpowiednia diagnostyka oraz szybkie wdrożenie leczenia pozwoli uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Wskazania do wykonania USG serca
Badanie echo serca wykrywa zarówno wady wrodzone, jak i nabyte zmiany w sercu. Najczęściej wykonuje się je w przypadku chorób takich jak:
- zapalenia wsierdzia, szmery sercowe,
- niewydolności serca,
- ostry zespół wieńcowy,
- choroby osierdzia,
- guza serca,
- choroby aorty piersiowej,
- zatorowość płucna lub nadciśnienie płucne,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia rytmu serca,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- kardiomiopatia.
Jak przebiega echokardiografia?
W trakcie badania pacjent leży na lewym boku z prawą ręką ułożoną wzdłuż tułowia. Za pomocą specjalnej głowicy i przy użyciu żelu lekarz, dotykając okolicy klatki piersiowej, ogląda na ekranie monitora obraz serca. W celu jak najlepszej oceny struktur serca (przedsionków, komór, zastawek) lekarz może prosić pacjenta o przyjęcie innej pozycji, np. na wznak czy wstrzymanie powietrza na kilka sekund. Wszystko po to, aby jak najbardziej uwidocznić odpowiednie struktury serca. Elementem badania USG serca jest doplerowska ocena prędkości ruchu tkanek oraz przepływu krwi w sercu i wielkich naczyniach (np. w aorcie).
Ile trwa echo serca i jak się przygotować?
USG serca to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga żadnego przygotowania, może być przeprowadzone o każdej porze dnia, u każdego pacjenta. Trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, skontaktuj się z nami i już dziś umów się na wizytę w NIKAMED Centrum Zdrowia!