Hormony tarczycy – jak je stosować aby uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny !

Wielu pacjentów przyjmujących leki na tarczycę (hormony tarczycy) często ma problem z tym, jak je zażywać, na ile czasu przed śniadaniem lub poranną kawą. Lekarze i farmaceuci informują, że takie leki przyjmuje się na czczo ale co to dokładnie oznacza? Czy po wypiciu wody z cytryną nadal jesteśmy na czczo?

 

 

Jak przyjmować hormony tarczycy ?

 

W leczeniu niedoczynności tarczycy najczęściej stosuje się lewotyroksynę (T4). Jest to syntetyczna, nieaktywna forma hormonu tarczycy, którą organizm przekształca w aktywną trójjodotyroninę (T3). T3 to hormon wpływający na nasz metabolizm, temperaturę ciała i inne procesy fizjologiczne, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Cały proces konwersji, czyli przemiany nieaktywnej formy T4 w aktywną T3, jest kontrolowany przez hormon tyreotropowy TSH, wytwarzany przez przysadkę mózgową. Aby jednak wystąpiła konwersja, najpierw musi nastąpić wchłanianie i to jest klucz do sukcesu każdej terapii.  

Endokrynolodzy zalecają przyjmowanie leków na tarczycę 30 minut przed posiłkiem. I wszystko jest w porządku, jeśli nasze jelita są w stu procentach zdrowe. Jeśli jednak cierpimy na różne zaburzenia trawienia, takie jak wzdęcia, gazy, niestrawność ten czas może być zbyt krótki.

Zatem bezpieczny czas pomiędzy zażyciem leku a posiłkiem, co dotyczy  również wspomnianej wody z cytryną, wynosi co najmniej godzinę. W przypadku pacjentów przyjmujących inne leki minimalna przerwa pomiędzy dawkami powinna wynosić trzy godziny. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie leku wieczorem, 3 godziny po ostatnim posiłku.

Niektóre leki zmniejszające działanie tyroksyny:

 

 

  • Preparaty żelaza
  • Węglan wapnia
  • Powszechnie stosowane leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitory pompy protonowej)
  • Metformina stosowana w cukrzycy
  • Estrogen stosowany w hormonalnej terapii zastępczej
  • Tabletki antykoncepcyjne
  • Niektóre leki przeciwpadaczkowe

Krótko mówiąc, przyjmowanie leków na tarczycę jest niezbędne, aby zachować zdrowie i dobrą formę jeśli nasza tarczyca niedomaga. Pamiętaj, że współpraca z lekarzem endokrynologiem, prawidłowe przyjmowanie leków i uwzględnienie czynników wpływających na wchłanianie są kluczem do osiągnięcia najlepszego efektu terapeutycznego w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda