Niewydolność żylna to stan, w którym żyły nie są w stanie efektywnie transportować krwi z dolnych partii ciała do serca. Jest to problem, który prowadzi do zastojów krwi, zwłaszcza w kończynach dolnych. Kluczową funkcją w tym systemie pełni „pompa mięśniowa łydek” i zastawki żylne. Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla naszych żył? Chodzenie, bieganie, ćwiczenia powodują napinanie mięśni, które wypychają krew żylną z nóg do serca. Problemy zaczynają się, gdy zastawki żylne nie działają prawidłowo, co powoduje gromadzenie się krwi w żyłach, manifestujące się ciężkością lub puchnięciem nóg.
Niewydolność żylna – objawy wewnętrzne
Osoby cierpiące na niewydolność żylną mogą doświadczać:
- Zmęczenia, ciężkości lub bólu nóg
- Uczucia mrowienia lub pieczenia
- Nocnych skurczy łydek
- Uczucia napięcia lub rozpierania w łydkach
- Ostry ból łydek, nasilający się w czasie upałów oraz długotrwałego siedzenia lub stania
Niewydolność żylna – objawy zewnętrzne
Pajączki (teleangiektazje)
Pajączki to drobne, rozszerzone żyły, które pojawiają się na skórze w postaci drobnej sieci. Są to bardzo drobne żyły w zewnętrznej warstwie skóry, które po rozszerzeniu stają się widoczne. Mimo że stanowią problem kosmetyczny, mogą świadczyć o osłabieniu tkanki łącznej i predysponować do żylaków. Pajączki można skutecznie usunąć za pomocą skleroterapii lub laseroterapii. Te metody leczenia są zalecane zarówno dla pajączków, jak i żylaków, zapewniając efektywne i trwałe wyniki.
Żylaki
Żylaki mogą być pierwotne, spowodowane genetycznymi czynnikami lub niewydolnością zastawek lub wtórne, wynikające z zakrzepicy żył głębokich. Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, ale również zdrowotny, wskazujący na osłabienie tkanki łącznej, które może predysponować do zakrzepicy żył głębokich. Jedną z metod leczenia żylaków są metody alternatywne do klasycznej operacji, czyli metody małoinwazyjne, wewnątrznaczyniowe np. termoablacja radiowa, gdzie zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu i pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do normalnej, codziennej aktywności.
Zakrzepica
Zakrzepica jest stanem, w którym powstają skrzepliny w środku naczyń żylnych. Czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepicy to m.in. palenie papierosów, mała podaż płynów, dłuższe unieruchomienie (podczas długich podróży np. samolotem), czynniki genetyczne. Objawy, które powinny wzbudzić niepokój, to m.in. obrzęk, uczucie ciepła w nodze, zaczerwienienie skóry, a także ból podczas chodzenia czy stania.
Konsultacja z lekarzem
Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy niewydolności żylnej lub żylaków, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku objawów zakrzepicy konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem i wdrożenie leczenia. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom. Należy pamiętać, że często koniecznym a bezbolesnym badaniem żył jest USG Doppler.