Teleangiektazje i żylaki – czym są i jak je leczyć?

Masz problem z poszerzonymi naczynkami? Istnieje wiele przyczyn, z powodu których pojawiają się one na ciele. Konsultacja z lekarzem flebologiem może pomóc w dobrym zdiagnozowaniu problemu oraz podjęciu decyzji co do odpowiedniego zabiegu. Sprawdź, czym tak naprawdę są pajączki żylne (teleangiektazje),czy są niebezpieczne i jak wpływają na żylaki na nogach oraz dowiedz się, jak możesz je usunąć. 

 

Czym są teleangiektazje (pajączki żylne)?

 

Powstawanie tzw. pajączków wiąże się z poszerzaniem się naczyń krwionośnych. Dlaczego je tak widać? Ponieważ są one umiejscowione bezpośrednio pod skórą. Mogą przyjmować kolor sino-fioletowy (przy dominacji naczyń żylnych) oraz czerwony (dominujące naczynia tętnicze). Warto wspomnieć, że pajączki występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

Przyczyny powstawania pajączków

 

Warto wiedzieć, że istnieje kilka przyczyn powstawania pajączków żylnych. Wśród najpopularniejszych przyczyn można wymienić:

  • przewlekłą niewydolność żylną, 
  • ciążę, 
  • marskość wątroby, 
  • zaburzenia krążenia,
  • przyczyny hormonalne,
  • rzadkie zespoły chorobowe (np. zespół Rendu-Oslera-Webera, Sturge’a-Webera),
  • złe nawyki żywieniowe,
  • noszenie  butów na wysokich obcasach czy zbyt ciasnych ubrań
  • praca stojąca.

Choć najczęściej nie wywołują wśród pacjentów niepokoju, to wiele osób decyduje się na ich usuwanie z przyczyn estetycznych.

 

Czy pajączki żylne są niebezpieczne? 

 

Choć pajączki żylne są pozornie nieistotne, nie można ich bagatelizować. Teleangiektazje mogą być bowiem objawem niebezpiecznych zmian w układzie żylnym. Dlatego właśnie niesamowicie ważna jest profilaktyka. Ze względu na różnorodne możliwe powody występowania pajączków, temat ten warto jest kompleksowo zbadać oraz podjąć kroki w celu wykryciu ewentualnych chorób. 

U osób, u których pojawiają się pajączki, powinno się przeprowadzić przede wszystkim badanie USG   Doppler kończyn dolnych w celu oceny wydolności układu żylnego. Na jego podstawie lekarz może zasugerować konieczność ich usunięcia. 

 

Teleangiektazje a żylaki na nogach

 

Drobne i pozornie nieistotne pajączki mogą z czasem przerodzić się w żylaki, objawiające się zgrubieniami i przebarwieniami pod skórą oraz wiążące się z dolegliwościami bólowymi. W konsekwencji nieleczone mogą doprowadzić do groźnej choroby jaką jest zapalenie żył głębokich. Ich najczęstsza lokalizacja to żylaki na nogach (okolice łydek), choć mogą być również zlokalizowane na udach. 

Należy pamietać, że leczenie żylaków na nogach wymaga znacznie poważniejszych i kosztownych metod leczenia, jest długotrwałe i często bolesne. Dlatego lepiej wcześniej pozbyć się pajączków niż narażać na groźne konsekwencje zaniedbania.

 

Jak przebiega zabieg?

 

Pajączki żylne usuwane są różnymi metodami. Do najpopularniejszych należy laser diodowy medyczny. Przed zabiegiem pacjent odbywa konsultację z lekarzem, który ocenia nasilenie problemu i dobiera odpowiednią metodę. Warto wiedzieć, że usuwanie pajączków żylnych charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i bardzo niewielką bolesnością. 

Wynikiem działania lasera jest gwałtowne podgrzanie naczynka i jego wchłonięcie się. Proces wchłaniania trwa najczęściej od 2 do 8 tygodni. Po zabiegu część pajączków znika na stałe, z kolei inne stają się znacznie jaśniejsze. 

Zabieg trwa 10 – 20 minut. Nie wymaga szczególnego przygotowania. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. 

 

Zalecenia po zabiegu

 

Pamiętaj, że po zabiegu mogą pojawić się m.in.:

  • niewielki obrzęk, 
  • delikatny rumień,

Są to zmiany naturalne, które znikają samoistnie po niedługim czasie. Bezpośrednio po usunięciu naczynek koniecznie stosuj kremy z ochronnym filtrem (najlepiej SPF 50+) i unikaj wysokich temperatur.

Borykasz się z problemem pajączków żylnych? Jesteś zainteresowany konsultacją lekarską i leczeniem? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda