Włókniaki – rodzaje i metody usuwania

Włókniaki są zmianami skórnymi, które mogą dotyczyć wielu osób, niezależnie od płci czy wieku. Choć są one zmianami o charakterze nowotworowym, to zazwyczaj nie są realnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia, ponieważ nie ulegają zezłośliwieniu. Warto zdać sobie sprawę, że zarówno włókniak miękki, jak i włókniak twardy mogą być problemem natury estetycznej. Wtedy warto zastanowić się nad ich usunięciem. Zobacz, czym różnią się rodzaje włókniaków i jakie są dostępne metody usuwania. 

Włókniak miękki

 

Pierwszym z rodzajów włókniaków jest włókniak miękki. Jest on definiowany jako łagodny guz nowotworowy. Najczęściej powstaje w wyniku zmian przerostowych tkanki łącznej. Choć jego obecność na skórze nie jest niczym estetycznym i przyjemnym, to nie powinna nas niepokoić pod kątem zdrowotnym. Warto pamiętać, że ten guz nie ulega zezłośliwieniu. Jednak bardzo często włókniaki tego rodzaju są uważane za mało estetyczny defekt. To właśnie jest najczęstszą przyczyną ich ewentualnego usunięcia. 

Bardzo często obecność tego włókniaka zauważa się:

  • na powiekach, 
  • w okolicach szyi, pach i pachwin,
  • w śluzówce jamy ustnej, 
  • na dekolcie, 
  • w okolicy odbytu, prącia lub warg sromowych.

Włókniak twardy

 

Z kolei włókniak twardy to patologiczna zmiana, która jest widoczna gołym okiem. Najczęściej przyjmuje ona kulisty lub workowaty kształt, który zazwyczaj ma od 2 mm do 5 cm. Włókniak ma kolor ciemnobrązowy. Warto wspomnieć, że nie jest on twardy oraz nie boli podczas dotykania. Podczas badania bardzo często ciężko jest go ucisnąć, ponieważ zazwyczaj przemieszcza się delikatnie pod skórą. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju włókniak może pojawić w zasadzie w każdym wieku, choć zazwyczaj dzieje się to między 20 a 40. rokiem życia. Statystycznie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. 

Usuwanie włókniaków

 

Jak wygląda usuwanie włókniaków? Najczęściej jest to chirurgiczne wycięcie lub elektrokoagulacja. Do zabiegu używa się znieczulenia miejscowego. Zazwyczaj wszystko trwa około kilka do kilkanastu minut. Warto zdać sobie sprawę z tego, że po zabiegu z dużym prawdopodobieństwem może zostać blizna. Po usunięciu włókniaka usunięte tkanki przekazywane są do badania histopatologicznego.

Z kolei w przypadku włókniaka miękkiego dostępne są jeszcze dwie inne możliwości usuwania: usuwanie laserowe oraz kriochirurgiczne usunięcie, a także metoda RF. Pierwsze z nich polega na usuwaniu zmiany za pomocą wiązki lasera. W wyniku tego następuje koagulacja tkanek, włókniak odpada i nie pozostaje blizna. Z kolei druga z technik polega na zamrożeniu włókniaka przy użyciu ciekłego azotu. W tym przypadku włókniak odpada samoistnie zazwyczaj po około 10 dniach. 

RF jest metodą z użyciem aparatu wytwarzającego prąd wysokich częstotliwości, w wyniku czego – podobnie jak w przypadku zabiegu laserowego – nie pozostaje blizna.

Przeczytaj też nasz artykuł: Usuwanie zmian skórnych – kiedy warto?

Umów się na wizytę

Lub zadzwoń +48 698 877 014

Zgoda